czwartek, 28 maja 2020

''Wszystkie dzieci nasze są''

                     Czym są prawa dziecka? 




Prawa dziecka to jedna z kategorii zaliczanych do szerokiej grupy praw człowieka, które przysługują każdemu z nas tylko dlatego, że jesteśmy ludźmi. Do praw człowieka zaliczane jest m.in. prawo do życia, wolności, edukacji – są one powszechne, a więc takie same dla wszystkich, przyrodzone, czyli istnieją niezależnie od woli władzy     i  niezbywalne – czyli nikt nie może ich ludziom odebrać.

Podobnie jest z prawami dziecka: przysługują one każdemu dziecku bez wyjątku i powinny być respektowane przez każdego dorosłego.


Instytucje powołane do ochrony praw dziecka
w Polsce i na świecie

Zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na świecie, istnieje instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Pomysł inicjatorów jej powołania był zapewne niezwykle chwalebny. Miała to być ważna instytucjonalna gwarancja ochrony ciężko doświadczonych przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją ze strony dorosłych, dzieci.
Rzecznik przy wykonywaniu swoich uprawnień kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina. Podejmuje on działania mające na celu zapewnienie dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości. Działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności:
• prawa do życia i ochrony zdrowia,
• prawa do wychowania w rodzinie,
• prawa do godziwych warunków socjalnych,
• prawa do nauki.
Rzecznik Praw Dziecka przedstawia właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oceny i wnioski zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony praw i dobra dziecka oraz usprawnienia trybu załatwiania spraw w tym zakresie. Może on również występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę innych aktów prawnych.

Ważną instytucją stojącą na straży praw najmłodszych jest Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD) - polska organizacja pożytku publicznego, której celem jest obrona praw i interesów dzieci.
Komitet rozpoczął swoją działalność w 1981 roku. Był wtedy pierwszą tego typu organizacją w Europie Wschodniej. Obecnie na terenie Polski znajduje się 27 oddziałów terenowych, w których dzieci i ich rodziny mogą otrzymać profesjonalną pomoc.
Komitet Ochrony Praw Dziecka jest organizacją pozarządową, nie przynoszącą zysków. Działalność Komitetu jest apolityczna i ma charakter służby społecznej, chroniącej dziecko przed krzywdą i naruszaniem jego podstawowych praw i interesów. Misją KOPD jest ochrona praw i interesów dziecka. Głównym celem KOPD jest pomoc dziecku krzywdzonemu i jego rodzinie. Oferta KOPD adresowana jest do rodzin i w szerokim zakresie do dzieci - ofiar przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej opieki.

Dla realizacji ochrony dziecka, jego praw i interesów Komitet podejmuje następujące działania:
• prowadzi działalność interwencyjną, kontrolną i profilaktyczną oraz edukacyjno-szkoleniową,
• upowszechnia znajomość praw dziecka, ujawnia ich naruszanie w życiu rodzinnym i społecznym,
• podejmuje inicjatywy i działania na rzecz doskonalenia systemu ochrony praw dziecka,
• broni praw indywidualnych i zbiorowych dziecka, dba o prawidłowe stosowanie wobec dziecka przepisów prawa,
• inicjuje i rozwija specjalistyczne formy pomocy rodzinie, prowadzi własne placówki jak: ośrodki interwencyjne, opiekuńczo–wychowawcze, interwencji kryzysowej, mediacyjne, poradnie dla dzieci i rodzin i inne,dzieci i młodzież


Konwencja o prawach dziecka[edytuj]




Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konwencja o prawach dziecka (ang. Convention on the Rights of the Child) – międzynarodowa konwencja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest to dokument obowiązujący we wszystkich państwach świata z wyjątkiem USA[1] - liczba ratyfikacji (listopad 2016) wynosi 196[2]. W konwencji o prawach dziecka zostały spisane wszystkie prawa dziecka.

Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka. W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany. Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały - Komitet Praw Dziecka.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz